Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. BrunonaKwerfurckie legendy o Świętym Brunonie


Legenda o Świętym Brunonie i oślej łączce PDF Drukuj
Legendy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
     Legenda ta mówi, że przy jednej z bram kwerfurckiego zamku znajduje się łąka zwana oślą. Na niej już około roku 1010 został zbudowany kościół przez Burcharda i braci Gebhardów, obydwu o tym imieniu, pierwszych wysoko urodzonych panów z Kwerfurtu i poświęcony ich bratu św. Brunonowi, który, jak pisze niejaki Caspar Hedion, w roku Pańskim 1008, po nawróceniu wielu pogan w Prusach, został pojmany i 9 marca 1009 roku, ze względu na przynależność do Chrystusa, wraz z 18 innymi towarzyszami został zamordowany. Ten kościół stoi w miejscu, gdzie przed laty osioł, na którym  udawał się w podróż misyjną św.Brunon, nie chciał pójść do przodu, ale cofał się  i pomimo nalegań Brunona stale zawracał do stajni.
Więcej…
 
Legenda o Świętym Brunonie i dziewięcioraczkach PDF Drukuj
Legendy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   

     Jeszcze w XVII wieku w Kwerfurcie pod daszkiem zabytkowego domu pana Gebhardensa wisiał kociołek, w którym ośmioro dzieci pana Gebhardensa miało być utopione.
     A wszystko to działo się na początku XI wieku. Gdy żona Gebhardensa, około roku 1004, podczas nieobecności męża, brata Brunonowego, na zamku kwerfurckim urodziła dziewięcioro dzieci, przeraziła się bardzo, ponieważ jej mąż często źle wyrażał się o kobietach, które urodziły bliźniaki lub trojaczki. Nie chciał wierzyć, że te dzieci pochodzą od jednego mężczyzny. Kobiety w takich przypadkach były podejrzewane o zdrady małżeńskie. Dlatego też żona Gebhardensa przerażona liczbą urodzonych jednorazowo dzieci udała się po poradę do znajomych kobiet, które poradziły jej, aby skorzystać z nieobecności męża i bez rozgłosu, po cichu osiem dzieci utopić, a pozostawić przy życiu najsilniejsze o imieniu Burchard, który był później dziadkiem cesarza Lotara II.

Więcej…
 


 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack