Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Suche

Kreuz des heiligen Bruno

ZK6.jpg

Wer besucht uns?

Wir haben 428 Gäste online
Świety Brunon na znaczku pocztowym PDF Drucken
Aktualitäten
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Znaczek ze św. Brunonem
      19 czerwca 2009 r. do obiegu wchodzi znaczek pocztowy o wartości 3 zł, na którym przedstawiono św. Brunona z Kwerfurtu wg fragmentu obrazu z refektarza Seminarium Duchownego w Łomży.Oprócz tego Poczta Polska wydała karty pocztowe upamiętniające jego postać oraz kopertę. Na kopercie znajduje się fragment listu św. Brunona do króla niemieckiego Henryka II oraz mapa Europy z trasą jego misji z zaznaczoną na niej Łomżą. Łomża znalazła się na trasie misji św. Brunona z Kwerfurtu. Święty założył pierwszy kościół na północnym Mazowszu, jest również patronem tamtejszej diecezji. Jedna z hipotez mówi, że prawdopodobnie w okolicach Łomży 1000 lat temu poniósł męczeńską śmierć wraz z 18 towarzyszami.
     Znaczek po raz pierwszy będzie można nabyć w piątek 19 czerwca w godz. 16-20 na stoisku przed łomżyńską katedrą.
Weiterlesen...
 
Figura św. Brunona w ełckiej katedrze PDF Drucken
Berichte
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Poświęcenie figury
Figura św. Brunona
     W niedzielę 15 czerwca bp Jerzy Mazur w ełckiej katedrze poświęcił figurę św. Brunona z Kwerfurtu.
     Wykonawcą figury z drewna lipowego jest Wojciech Szczecina z miejscowości Paszyn koło Nowego Sącza - artysta, który ukończył słynną szkołę Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie uczy się nie tylko rzemiosła, ale i kształtuje twórczość artystyczną.
     Św. Brunon jest ukazany w stroju liturgicznym, w postawie stojącej, w lekkim kontrapoście, z prawą nogą wysuniętą lekko do przodu. Ubrany w białą, długą albę zakończoną u dołu i przy rękawach szeroką koronką z podbiciem purpurowym. Na albę nałożona zielona dalmatyka, widoczna w partiach dolnych i przy rękawach oraz czerwony ornat ze złoconą kolumną i szerokim pasem u dołu.
Weiterlesen...
 
Św. Brunon: Patron przyjaźni polsko-niemieckiej PDF Drucken
Aktualitäten
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

     Świadectwo wiary, jakie złożył św. Brunon z Kwerfurtu, ma znaczenie również dla chrześcijan naszych czasów – pisze Papież do kard. Józefa Glempa. Prymasa Polski Benedykt XVI mianował swoim specjalnym wysłannikiem na ogólnopolskie uroczystości tysiąclecia śmierci tego męczennika, które odbędą się za tydzień (19-21 czerwca) w Łomży i Giżycku.
     W liście nominacyjnym zwraca on uwagę, że purpurat ten był kiedyś, jako ordynariusz warmiński, biskupem terenów objętych działalnością św. Brunona.
     Ojciec Święty przypomina, że Brunon był kapelanem cesarza Ottona III. Później wstąpił w Rzymie do Benedyktynów, przyjmując imię Bonifacy. Przebywał też przez pewien czas na pustelni koło Rawenny u św. Romualda, założyciela kamedułów.

Weiterlesen...
 
Konferencja prasowa o Świętym Brunonie PDF Drucken
Berichte
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Ks. Bp Jerzy Mazur, Ks. Dr Jerzy Sikora i Ks. Dr Jacek Uchan podczas konferencji
      „Budowniczy jedności Europy, której podstawą są wartości chrześcijańskie, twórca jednego z filarów XI-wiecznego Kościoła w Polsce, świadek czasów, gdy Kościół chrześcijański nie był jeszcze podzielony.”
     Tak o św. Brunonie z Kwerfurtu, misjonarzu i męczenniku mówili uczestnicy konferencji prasowej poprzedzającej obchody 1000. rocznicy jego śmierci.
     Spotkanie odbyło się 10 czerwca w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Św. Brunon zginął podczas misji do Prus, w którą wyruszył na prośbę Bolesława Chrobrego, w 1009 roku. Z okazji milenium śmierci świętego, obchodzimy właśnie Rok św. Brunona. Ogólnopolskie obchody będą miały miejsce w Giżycku - gdzie tradycja sytuuje miejsce męczeństwa Brunona - 21 czerwca.
Weiterlesen...
 
<< Start < Zurück 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Weiter > Ende >>

Seite 7 von 13
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack