Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Konferencja prasowa o Świętym Brunonie PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Ks. Bp Jerzy Mazur, Ks. Dr Jerzy Sikora i Ks. Dr Jacek Uchan podczas konferencji
      „Budowniczy jedności Europy, której podstawą są wartości chrześcijańskie, twórca jednego z filarów XI-wiecznego Kościoła w Polsce, świadek czasów, gdy Kościół chrześcijański nie był jeszcze podzielony.”
     Tak o św. Brunonie z Kwerfurtu, misjonarzu i męczenniku mówili uczestnicy konferencji prasowej poprzedzającej obchody 1000. rocznicy jego śmierci.
     Spotkanie odbyło się 10 czerwca w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Św. Brunon zginął podczas misji do Prus, w którą wyruszył na prośbę Bolesława Chrobrego, w 1009 roku. Z okazji milenium śmierci świętego, obchodzimy właśnie Rok św. Brunona. Ogólnopolskie obchody będą miały miejsce w Giżycku - gdzie tradycja sytuuje miejsce męczeństwa Brunona - 21 czerwca.
Biskup Ełcki Jerzy Mazur
      Biskup ełcki Jerzy Mazur przypomniał krótko życiorys tego nieco zapomnianego, choć niezwykle zasłużonego misjonarza i męczennika. Brunon urodził się w 974 roku w zamożnej rodzinie grafów, ukończył elitarną szkołę w Magdeburgu, należał do świty cesarza Ottona III i cieszył się jego przyjaźnią. Wstąpił - wzorem św. Wojciecha - do benedyktynów a następnie przyłączył się do grupy eremitów w Pereum, gdzie duchowym przewodnikiem był św. Romuald. Pustelnię opuścił by udać się z misją do Węgier, na Ruś i do plemion Pieczyngów oraz w końcu do kraju Bolesława Chrobrego. Zginął 9 marca 1009 roku zabity przez Jaćwingów. Oprócz niesienia Ewangelii poganom, wsławił się dziełami literackimi: „Żywotem św. Wojciecha” i „Żywotem pięciu braci męczenników” oraz słynnym listem do cesarza Henryka II, w którym stawał w obronie Bolesława Chrobrego. Niedługo po swojej śmierci Brunon został kanonizowany, jednak nie jest znana dokładna data ani miejsce uroczystości. Zresztą białym kart w historii Brunona jest więcej. Nie wiadomo dokładnie gdzie zginął ani gdzie złożono wykupione przez Chrobrego ciało męczennika. Dlatego nie zachowały się żadne relikwie. Kult świętego - początkowo dość żywy w Niemczech, uległ zapomnieniu, powracając dopiero w ostatnim stuleciu.
     - Św. Brunon jest, choć od jego śmierci minęło tysiąc lat, wzorem na nasze czasy - mówił bp Mazur. - Przypomina nam o jedności Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, jedności Kościoła chrześcijańskiego, powołaniu misyjne każdego chrześcijanina, pojednaniu między narodami - wyliczał biskup.
Ks. Dr Z. Mazur(pierwszy z lewej)
      Ks. Prałat Zdzisław Mazur, kustosz sanktuarium św. Brunona w Giżycku mówił o swego rodzaju „spłacaniu długu” ewangelizacyjnego, zaciągniętego u św. Brunona. Po tysiącu latach od kiedy misjonarz przyszedł na ziemie Prusów, sytuacja się odwróciła i to chrześcijanie z Giżycka wzmacniają bardzo nieliczny Kościół w Kwerfurcie, rodzinnym mieście świętego. Wspólnota katolików w tym mieście liczy dziś zaledwie 300 osób. Dzięki współpracy z Giżyckiem, nawiązanej od 1996 roku, postawa kwerfurczyków wobec Kościoła katolickiego zmienia się na lepsze.
     Sanktuarium w Giżycku powstało w latach 30-tych ubiegłego wieku. Obecność sanktuarium a także przykład samego świętego sprawiają, że Giżycko jest miejscem ekumenicznych spotkań.
Przemawiający Ks. Jacek Czaplicki
      Obchody milenium śmierci św. Brunona towarzyszyć będzie zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Łomży i Giżycku. Ks. Jacek Czaplicki z wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii łomżyńskiej przypomniał, że w Łomży biskupi zostaną wykorzystani do ewangelicznego dział. W piątek, 19 czerwca wieczorem, po Mszy św. W katedrze, której przewodniczyć będzie kard. Józef Glemp a homilię wygłosi abp Józef Michalik, odbędą się dwa spotkania ewangelizacyjne – z samorządowcami i z młodzieżą. Następnego dnia kilku biskupów zostanie w Łomży na koncercie ewangelizacyjnym. – W naszej diecezji cały rok upływa pod znakiem ewangelizacji – powiedział ks. Czaplicki. – Planujemy rozpocząć misje ewangelizacyjne w każdej parafii, które potrwają nawet do 5 lat.
Uczestnicy konferencji.
      Na główne obchody milenium kuria ełcka zaprasza do Giżycka na 21 czerwca. Msza św. o godz. 11.00 będzie sprawowana na Wzgórzu św. Brunona, tradycyjnie uważanego za miejsce męczeństwa misjonarza. Ks. dr Jacek Uchan z kurii ełckiej poinformował, że karty wstępu do sektorów można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.brunon.diecezja.elk.pl lub pod numerami telefonów 087 6216814 i 0501142057. Do tej pory rozdano 20 tys. Kart wstępu, ale spodziewanych jest nawet 50 tys. pielgrzymów z kraju i zagranicy. Do dwóch sektorów na uroczystość wstęp jest wolny.
    Ponieważ postać św. Brunona nie jest szeroko znana, w roku jemu poświęconym przygotowano materiały mówiące o nim. Męczennikowi poświęcony jest cały najnowszy numer „Martyrii”, czasopisma diecezji ełckiej. – Paradoksalnie, choć żył tysiąc lat temu, św. Brunon jest postacią medialną - uważa redaktor naczelny pisma, ks. dr Jerzy Sikora. – Jego wierność Chrystusowi oraz idea jedności jest aktualna także dziś.
 
Źródło - KAI, fot. Joanna Lipka - BP KEP
 
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack