Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Centralne obchody milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu zakończone PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

     Msza św. w Giżycku pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Józefa Glempa zakończyła centralne obchody milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu.
     W uroczystej celebrze na wzgórzu, tradycyjnie uważanym za miejsce męczeństwa misjonarza wziął udział Episkopat Polski, biskupi z zagranicy oraz rzesze wiernych. 

     Uczestników liturgii pozdrowił też papież Benedykt XVI przemawiając po polsku po niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Czcząc dziś pamięć św. Brunona, prośmy go, aby się wstawiał za naszą Europą, która chce być Unią, a więc jednością poszczególnych krajów – podkreślił papieski legat na uroczystości ku czci św. Brunona, kard. Józef Glemp. Niech wstawia się za nami i pobudza ducha przyjaźni i współpracy miedzy poszczególnymi narodami - modlił się kardynał w Giżycku.
     W swoim kazaniu przypomniał postaci pierwszych męczenników za wiarę na ziemiach polskich: św. Wojciecha i św. Brunona oraz dzieje chrystianizacji pierwszych Piastów. Podkreślił, że Kościół pozostał wierny nakazowi Chrystusa „Idźcie na cały świat...” z Dobrą Nowiną, nawet za cenę życia. Do dziś wysyła misjonarzy i pomoc charytatywną wszędzie, gdzie zachodzi potrzeba.
     Prymas Glemp wskazał też, na rolę Kościoła wzywającego do „wolności, ale w prawdzie”. Jego zdaniem, list św. Brunona do cesarza Henryka przypomina odważną refleksję nad Ewangelią, jaką podjęli biskupi polscy na zakończenie Soboru Watykańskiego Ii, kierując list do Episkopatu Niemiec o wzajemnym przebaczeniu.
     Na zakończenie Eucharystii, na telebimie odtworzono papieskie pozdrowienie do uczestników uroczystości milenijnych, którzy – jak powiedział Benedykt XVI „dziękują Bogu za dar wiary przyniesiony przez tego wielkiego Misjonarza”. „Niech jego starania o dobre relacje między narodami owocują duchem ich zgody i bliskości oraz gorliwością serc w głoszeniu Ewangelii - powiedział papież.
     W uroczystych obchodach ku czci świętego męczennika wzięli udział wierni z całej Polski ale również pielgrzymi z Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Węgier, Słowacji, Czech i Niemiec. Obecni byli biskupi z Niemiec, Białorusi, Danii i Słowacji, ponadto nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, biskupi polscy wraz z przewodniczącym Episkopatu Polski abp Józefem Michalikiem.
     Przybyli także biskupi Kościołów ewangelickich, przedstawiciele władz państwowych i miejskich oraz przedstawiciele miast Magdeburga i Kwerfurtu.
     Gospodarz uroczystości – biskup ełcki Jerzy Mazur przypominał, że św. Brunon położył fundamenty wiary na naszych ziemiach, dołączył do pierwszych męczenników, którzy ponieśli śmierć na terenach naszej ojczyzny. Według niego, św. Brunon jest przykładem gorliwej miłości Boga oraz wielkiej odwagi dla głoszenia Ewangelii. – Jest darem dla Kościoła, narodu i nowej Europy, dlatego dziękujemy za jego misję i skarb wiary przyniesionej naszej Ojczyźnie – mówił bp Mazur.
     Eucharystię na wzgórzu św. Brunona nad jeziorem Niegocin w Giżycku poprzedziło czuwanie modlitewne przygotowane przez Ruch Światło-Życie. W sobotę 20 czerwca, do późnych godzin wieczornych przy krzyżu św. Brunona odbywały się spotkania ewangelizacyjny i z misjonarzami. Uwieńczyły je nieszpory, które poprowadził znany duszpasterz młodzieży o. Jan Góra.
     „Nikt nie może zapalać, jeśli sam nie płonie. Św. Brunon był człowiekiem, który sam płonął i innych zapalał - mówił dominikanin. Zachęcał, aby młodzież zainteresowała się modlitwą liturgiczną. - Uczenie się brewiarza to jest najpiękniejsze, co możemy dać młodzieży – wyjaśniał o. Góra. Na zakończenie spotkania dominikanin wręczył lednickie brewiarze biskupom obecnym na wzgórzu św. Brunona.
     Młodzież wysłuchała też świadectw misjonarzy z różnych kontynentów a następnie specjalne przesłanie skierował do niej papieski legat kard. Józef Glemp. Ze wzgórza św. Brunona posłał młodych do ewangelizacji rówieśników. „Krańce ziemi są tam, gdzie kończy się serce człowieka. Tam jesteście posłani” - mówił hierarcha.
     Na zakończenie modlitewnego skupienia zostały poświęcone krzyżyki milenijne. Obecni na spotkaniu biskupi rozdali je młodzieży z posłaniem, aby nieśli ten znak Chrystusa do swoich domów, środowisk i żyli z Chrystusem. Według organizatorów, w wieczornym spotkaniu wzięło udział 9 tys. młodych z kraju i zagranicy.

Źródło: Wiara.pl

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack