Śladami świętego Brunona z Kwerfurtu PDF Drukuj
Strona 3
Wszystkie strony
Panorama Kwerfurtu
      Kwerfurt - to miasto na terenie Niemiec, miasto rodzinne św. Brunona, apostoła i biskupa misyjnego Prus. Miasto, w którym aktualnie mieszka ok. 10 tys. mieszkańców, miasto zabytków, poetów i legend, oddalone od Giżycka około 1000 kilometrów.
      To tu znajduje się jeden z największych i najstarszych zamków nie tylko w Niemczech, ale i w Europie. Początki tego zamku sięgają IX wieku. To tu, jak wspominają  przewodnicy, w jednym z lochów ukazuje się tym, którzy chcą ją widzieć, „biała dama”, zwłaszcza przy którymś z kolei kuflu piwa. To tu po dziedzińcach zamkowych najczęściej w pobliżu kaplicy, gdzie pod koniec X wieku został ochrzczony święty Brunon, można odczuć świętych obcowanie i duchową obecność  świętego Brunona, który z brewiarzem w ręku modli się za tych, którzy już modlić się nie potrafią.
Wieże zamkowe
     Obecnie zdecydowana większość mieszkańców tego historycznego miasta to  ateiści, potomkowie „enerdowskiego” postkomunizmu i obecności czerwonoarmistów. Zaledwie w oddalonej o kilka kilometrów od Kwerfurtu Helfcie jeszcze kilka lat temu w zabytkowym klasztorze cystersów znajdował się zakład naprawczy sprzętu rolniczego miejscowego PGR-u, a dziś po wiekach Bóg ponownie zamieszkał w swoim domu, jak po biblijnych niewolach na Syjonie, i zdumieni turyści klękają w ławkach kościelnych, aby razem z siostrami uczestniczyć w liturgii godzin. Białe habity sióstr, sędziwy wiek kilku z nich, pieczołowicie wyremontowane wnętrze świątyni i innych obiektów klasztornych, nowo wybudowana Droga Krzyżowa - przywracają Helfcie nie tylko świetność, ale i świętość. Wielu mieszkańców Kwerfurtu wolne dni spędza w Helfcie, wracają stamtąd nie tylko wypoczęci, ale i umocnieni duchowo, a możliwe, że to wszystko dzieje się  przez pośrednictwo świętego Brunona.
Zamek - miejsce urodzin św. Brunona
      Nad Kwerfurtem góruje ponad 20 zabytkowych wież. Najwyższa z nich stoi na dziedzińcu zamkowym, ma 57 metrów wysokości i pochodzi z XIV wieku. Na środku zamkowego dziedzińca zachował się do dziś romański kościół w kształcie krzyża, który swymi początkami sięga drugiej połowy XII wieku. Możliwe, że  na miejscu tej świątyni wcześniej znajdowała się chrzcielnica, przy której dla świętego Brunona rozpoczęło się przez chrzest spotkanie z Chrystusem i Jego Ewangelią. To na tym dziedzińcu kwerfurckiego zamku przed Brunonem Bóg postawił wielu „etiopczyków”, ale urodzonych i mieszkających na Węgrzech, Rusi i Prusach.
     Na uwagę zasługuje jeden z najstarszych w Niemczech cmentarzy, na którym znajduje się interesująca grobowa kaplica z pamiątkowymi tablicami, między innymi kwerfurckiego poety Johana Schlafa, a również znany wszystkim mieszkańcom Grab der Brandjungfrau (grób pożarowej dziewicy).