Komunikat Biskupa Ełckiego PDF Drukuj

KOMUNIKAT BISKUPA EŁCKIEGO
PRZED UROCZYSTOŚCIAMI JUBILEUSZOWYMI
ŚWIĘTEGO BRUNONA BONIFACEGO Z KWERFURTU

W naszej diecezji przeżywamy Rok Świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu. Rozpoczęliśmy go w Niedzielę Misyjną 19 października 2008 r. W dekrecie ustanawiającym ten Rok napisałem: Jest to szczególny czas, w którym przyzywać będziemy miłosierdzia i łaskawości Bożej przez przyczynę św. Brunona. Pragnę te słowa dzisiaj powtórzyć i zaprosić do dobrego przygotowania się na uroczystości jubileuszowe.
     Postać św. Brunona jest ściśle związana z głoszeniem Ewangelii na ziemi, którą my dzisiaj zamieszkujemy oraz z początkiem Kościoła i państwowości w naszej Ojczyźnie. Św. Brunon, przyjaciel i kontynuator apostolskiej misji św. Wojciecha, oddał życie wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku oraz stał się wielkim Patronem tych ziem. Starodawna tradycja sytuuje miejsce śmierci, a później i kultu tego Świętego, na wzgórzu nazwanym jego imieniem w Giżycku.
     Ze względu na historyczny kontekst misji św. Brunona, jego postać wpisuje się w dziedzictwo całego naszego narodu, a także przyczynia się do tworzenia dobrych relacji z sąsiednimi narodami.  Prymas Polski, kardynał Józef Glemp, nawiązując do tysięcznej rocznicy śmierci pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu w 2003 roku  powiedział: Cykl tysiącletnich wspomnień, które splatają się w jeden ciąg logicznego rozwoju w chrześcijańskiej Europie, dopełni w roku 2009 r. rocznica męczeńskiej śmierci świętego Brunona z Kwerfurtu. Św. Brunon jest zwornikiem wspomnianych wydarzeń. Wielką łaską dla naszego pokolenia będzie możliwość świętowania Jubileuszu 1000-lecia męczeńskiej śmierci wielkiego misjonarza naszych ziem, świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, Biskupa i Męczennika.
     W dniu jutrzejszym, 9 marca, przypada tysiącletnia rocznica śmierci męczeńskiej św. Brunona. W przeddzień tej jubileuszowej daty kieruję do Was, Drodzy Diecezjanie i ludzi dobrej woli, serdeczne zaproszenie na wyżej wymienione uroczystości w nadziei, że będzie nam dane wspólnie dziękować Trójjedynemu Bogu za bezcenny skarb wiary przyniesiony przez św. Brunona, jego tysiącletnią opiekę nad nami i za jego wstawiennictwem będziemy wypraszać potrzebne łaski dla nas wszystkich.
     Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 19 czerwca w Łomży.
     Główne uroczystości jubileuszowe w naszej diecezji będą miały miejsce w Giżycku, gdzie wieczorem w sobotę 20 czerwca 2009 roku o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży, natomiast w niedzielę 21 czerwca 2009 roku o godzinie 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta jubileuszowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego. Na miejsce sprawowania uroczystości jubileuszowych obraliśmy Wzgórze św. Brunona w Giżycku. Miejsce to jest bardzo urocze. Wzgórze znajduje się na obrzeżu miasta z piękną panoramą lasów oraz jeziora Niegocin.
     Natomiast uroczystości jubileuszowe dla dzieci odbędą się w Ełku, na placu Jana Pawła II, 1 czerwca 2009 roku w Dniu Dziecka, połączone z IV Ogólnopolskim Festynem Rodzinnym. Uroczysta Msza święta zostanie odprawiona o godz. 11.00. Po Eucharystii będzie miało miejsce rozdanie nagród laureatom VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Mój szkolny kolega z misji, organizowanego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.
     Abyśmy mogli dobrze przeżyć te uroczystości i aby ten jubileusz przyniósł zaplanowane owoce duchowe, proszę Was, Bracia i Siostry, o duchowe przygotowanie się  do nich. Wszystkich Drogich Duszpasterzy, Katechetów i Wychowawców proszę o przypomnienie życia i misji św. Brunona swoim wiernym, uczniom i wychowankom. Władze samorządowe proszę o otwartość i uwzględnienie tego tematu w programach oraz pracy edukacyjnej i kulturalnej swoich jednostek administracyjnych.
     Wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli zachęcam do trwania na modlitwie. Niech liczny udział we Mszach świętych niedzielnych, w nabożeństwach majowych i czerwcowych, dobre przeżycie rekolekcji wielkopostnych, spowiedź święta i przyjęta Eucharystia, wspólna modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia i czytanie Pisma Świętego w rodzinach, dzieła miłosierdzia, pojednanie w rodzinach, w sąsiedztwie i w narodzie, pomaga w dobrym przygotowaniu do jubileuszu i odnowi nasze życie. Niech zapoznawanie się z życiem i misją św. Brunona pomoże uświadomić nam odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii.
     Drogie Dzieci i Droga Młodzieży, zachęcam Was do poznawania św. Brunona na lekcjach religii, do brania udziału w konkursach, do przygotowania darów duchowych, z którymi przybędziecie na uroczystości jubileuszowe.
     Pragnę, by uroczystości jubileuszowe złączyły w radości cały nasz Kościół diecezjalny oraz rozbudziły w sercach wiernych entuzjazm dzielenia się świadectwem wiary w Chrystusa we współczesnym świecie.
     Na owocne przygotowanie się do obchodów Jubileuszu 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu i na każdy dzień naszego życia zawierzam Was, Umiłowani Diecezjanie, opiece Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Patronki naszej diecezji, wstawiennictwu św. Brunona i z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

+Jerzy Mazur SVD
      Biskup Ełcki