Poświęcenie Krzyża świętego Brunona PDF Drukuj
Wzgórze św. Brunona
Wpisany przez dk. Przemysław Przekop
      Poniższy tekst pochodzi z kroniki parafii Lec (niemiecka nazwa Giżycka) z roku 1912.

Kilka tygodni później nasze miasto znów obchodziło niezwykłe święto. W niedzielę, 30 października, na wzgórzu Tafelberg[1] uroczyście odsłonięto pomnik ku czci Brunona z Kwerfurtu. O godzinie trzeciej po południu wśród bicia dzwonów i dęcia w trąby wyruszył uroczysty pochód władz, gości, stowarzyszeń i szkół, w towarzystwie ponadtysięcznego tłumu (...) na miejsce, gdzie ustawiono pomnik. (...) kronikarz wygłosił mowę okolicznościową oraz poświęcił krzyż, kopię krzyża św. Wojciecha z Tenkitten. (...)
      Po słowach innych duchownych i odśpiewaniu ICH BETE AN MACHT DER LIEBE uroczystość zakończyła wspólna modlitwa  - Ojcze Nasz - na krzyżu umieszczono napis: „Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu Brunonowi z Kwerfurtu ku uczczenia pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910[2]".

1) Tafelberg - polska nazwa: Wzgórze Świętego Brunona.
2) E. Trinker, Kronika parafii leckiej [giżyckiej], Lec 1912, s. 158.