Kantata pt. „Msza Święty Brunon” w Giżycku PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wykonawcy kantaty
      16 marca wieczorem w Sanktuarium św. Brunona w Giżycku wysłuchaliśmy kantaty pt. „Msza Święty Brunon”, która została specjalnie skomponowana przez Karola Drynkowskiego na zamówienie miasta Giżycka dla upamiętnienia 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona, patrona diecezji ełckiej, i dla spopularyzowania postaci świętego. Karol Drynkowski jest kompozytorem, pianistą i organistą, związanym z Akademią Muzyczną w Poznaniu.
     Wykonawcami kantaty byli: wspomniany Karol Drynkowski - organy, Krzysztof Starosta - skrzypce i Grażyna Zielińska - solistka (sopran). Grażyna Zielińska pochodzi z Zakopanego, mieszka w Austrii, jej repertuar obejmuje wiele partii operowych, ale - jak sama twierdzi - najchętniej wykonuje muzykę sakralną.
     Natomiast Krzysztof Starosta jest skrzypkiem młodego pokolenia (rocznik 1984) z Poznania, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku czterech lat u znakomitego rosyjskiego pedagoga - Iriny Litwińskiej.
     Kompozycja utrzymana jest w tradycyjnym stylu muzycznym i w oryginalnej wersji przeznaczona na sopran, chór mieszany raz orkiestrę smyczkową. Składa się z czternastu stałych części mszalnych - rozpoczyna ją „Introitus”, a kończy „Agnus Dei”. Dla potrzeb koncertu kompozytor dokonał opracowania kompozycji na mniejszy skład wykonawczy, tj. sopran, skrzypce i organy.
     Przed koncertem Mszę św. celebrował bp Romuald Kamiński. W homilii podkreślił nieprzemijalność Ewangelii i Brunonowego dziedzictwa, które przetrwało wieki. To ludzie Boży i święci, jak św. Brunon, tworzą trwałą historię.

Ks. Jerzy Sikora