"Zapomniany święty - Brunon z Kwerfurtu" - audycja Doroty Sokołowskiej PDF Drukuj
Miasta związane ze Świętym
      Był jak święty Wojciech, szedł z misją ewangelizacyjną i poniósł męczeńską śmierć. Zostawił po sobie wspaniałe dokumenty chrystianizacji Prus, ale przez wiele setek lat pozostawał zapomniany. 9 marca mija 1000 lat od męczeńskiej śmierci biskupa Brunona z Kwerfurtu, przyjaciela Ottona III i króla Bolesława Chrobrego. Do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany i gdzie są jego szczątki. Legendy - przekazywane z pokolenia na pokolenie - także w okolicach Starej Łomży głoszą, że święty Brunon z misjami ewangelickimi dotarł w piękne okolice narwiańskie, gdzie na wzgórzu dziś nazywanym św. Wawrzyńca w Starej Łomży miał zbudować pierwszy w tej części Mazowsza kościół właśnie pod wezwaniem św. Wawrzyńca.
     Ta sama legenda głosi, że ciało św. Brunona i jego osiemnastu współtowarzyszy, wykupione przez Chrobrego, spoczęło pod murami kościoła. Czy był to kościół w Starej Łomży właśnie? Czy jakieś inne miejsce pod Łomżą? I czy odnalezione obręcze na Wzgórzu Św. Wawrzyńca to ruiny rotundy, najstarszego kościoła na Mazowszu? Czy Łomża - idąc dalej w przypuszczeniach - mogła być siedzibą arcybiskupstwa misyjnego?
      Dorota Sokołowska wspólnie z Antonim Smolińskim, archeologiem z Warszawy, który od wielu lat bada wzgórze stawiają pytania i szukają odpowiedzi o rolę Łomży w misyjnej działalności zapomnianego Świętego. I sprawdzają, jakie pamiątki zachowały się w ziemi uświęconej tysiącem lat historii. Czy uda się odpowiedzieć na pytanie - gdzie są szczątki świętego Brunona z Kwerfurtu?

Źródło: Polskie Radio Białystok