Komunikat Archidiecezji Warmińskiej przed uroczystościami jubileuszowymi św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu PDF Drukuj
Drodzy Siostry i Bracia!

Przeżywamy Rok Świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu Biskupa i Męczennika. Jego postać jest ściśle związana z głoszeniem Ewangelii na ziemi, którą my dzisiaj zamieszkujemy oraz z początkiem Kościoła i państwowości w naszej Ojczyźnie. Św. Brunon, przyjaciel i kontynuator apostolskiej misji św. Wojciecha, oddał życie dla Chrystusa wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku oraz stał się wielkim Patronem tych ziem. Starodawna tradycja sytuuje miejsce śmierci, a później i kultu tego Świętego, na wzgórzu nazwanym jego imieniem w Giżycku.
     Postać św. Brunona wpisuje się w dziedzictwo całego naszego narodu, a także przyczynia się do tworzenia dobrych relacji z sąsiednimi narodami, a przede wszystkim z Litwą i Niemcami. Wielką radością naszego pokolenia jest możliwość świętowania Jubileuszu 1000-lecia męczeńskiej śmierci wielkiego Misjonarza naszych ziem.
     Uroczystości Archidiecezjalne ku czci św. Brunona odbędą się w niedzielę 24 maja br. w Sanktuarium św. Brunona z Kwerfurtu w Bartoszycach. Uroczysta Msza św. z okazji tysięcznej rocznicy męczeńskiej śmierci św. Brunona będzie sprawowana o godz. 12.00  pod przewodnictwem Arcybiskupa Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego.
     Centralne uroczystości Jubileuszowe będą miały miejsce w Giżycku w niedzielę 21 czerwca 2009 roku. O godzinie 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta jubileuszowa  na Wzgórzu św. Brunona pod przewodnictwem Legata Papieskiego. Będzie w nich uczestniczył Episkopat Polski. Uroczystość będzie miała charakter ekumeniczny, gdyż przed 100 latu krzyż, przypominający św. Brunona postawili w Giżycku ewangelicy.
     Gorąco zachęcam i zapraszam kapłanów, zakonników, siostry zakonne i wszystkich wiernych do włączenia się w przeżywanie Jubileuszu św. Brunona Apostoła naszych ziem. Szczególnie zapraszam do czynnego udziału w uroczystościach Archidiecezjalnych w Bartoszycach.

Bp Jacek Jezierski
WIKARIUSZ GENERALNY
Olsztyn, dnia 15 maja 2009 r.