Komunikat dotyczący Głównych Uroczystości w Diecezji Łomżyńskiej ku czci Św. Brunona BM i Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski PDF Drukuj

Niedziela - 14 czerwca 2009 r.
godz. 15.00 - uroczystość pobłogosławienia przez Biskupa Łomżyńskiego kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży budowanego jako wotum za tysiąc lat chrześcijaństwa na naszych ziemiach.
     Do udziału w uroczystości zaproszeni są Księża z Centralnych Instytucji Diecezji oraz Księża Dziekani (parking przy sklepie Kaufland).

Piątek - 19 czerwca 2009 r.
godz. 11.00 - rozpoczęcie obrad KEP
godz. 16.00 - Aula Szkół Katolickich w Łomży (ul. Sadowa 12) - Trzecia Diecezjalna Pielgrzymka Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Łomżyńskiej do Matki Bożej Pięknej Miłości.
     Do udziału w Pielgrzymce zostali zaproszeni Parlamentarzyści, Prezydenci, Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie i Przewodniczący Rad z terenu Diecezji. Posiłek dla uczestników pielgrzymki zostanie przygotowany w Szkołach Katolickich (parkingi przy dawnym Urzędzie Wojewódzkim – ul. Nowa 2).

godz. 18.00 - uroczysta Msza św. w Katedrze Łomżyńskiej z udziałem Księży Biskupów, pod przewodnictwem Legata Papieskiego Kard. Józefa Glempa Prymasa Polski, z homilią Abp. Józefa Michalika Przewodniczącego KEP, transmitowana przez TV Trwam, Radio Maryja i Radio Nadzieja.
     Do udziału w koncelebrze zaproszeni są Księża z Instytucji Centralnych Diecezji, Księża Dziekani, Członkowie Rady Kapłańskiej i Księża Goście (prośba o zabranie alby i stuły). Po Mszy św. posiłek dla Księży będzie miał miejsce w refektarzu profesorskim WSD (parkingi dla Księży przygotowane będą w ogrodzie Domu Wspólnoty Kapłańskiej – wjazd od ul. Polowej).
Koncelebransi wkładają szaty liturgiczne w Instytucie Teologicznym: Księża Biskupi w salach na parterze, a Kapłani na piętrze.
     Do udziału w Eucharystii zaproszeni są wierni z Diecezji (przynajmniej jeden autokar z Dekanatu, parafie powyżej 6 tys. wiernych również jeden autokar. Zwracamy się z prośbą do Księży Proboszczów, aby z okazji kończącego się roku szkolnego włączyli do delegacji Dekanatów i parafii grupy młodzieży zaangażowanej w życie parafialne), członkowie Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych Diecezji Łomżyńskiej, poczty sztandarowe szkół miasta Łomży (parkingi dla autokarów wzdłuż ul. Giełczyńskiej).
    Przed Katedrą zostanie umieszczony telebim. Nad porządkiem w Katedrze i przed nią będą czuwać Rycerze Kolumba.
     Prosimy Księży Proboszczów parafii łomżyńskich, aby w tym dniu zorganizowali pielgrzymki piesze ze swoich parafii do Katedry. Księża Proboszczowie ustalają z Policją trasę przemarszu.
     Prosimy , aby wierni z Kurpiowszczyzny przyjechali w strojach regionalnych.
     Prosimy, aby udział kapłanów i wiernych świeckich w uroczystościach w Łomży stał się okazją do zamanifestowania jedności Kościoła Łomżyńskiego w szczególnym czasie Jubileuszu.

Sobota - 20 czerwca 2009 r.

Godz. 7.00 - Msza św. dla Księży Biskupów w kaplicy WSD; Obrady KEP
Godz. 14.00 - obiad i wyjazd części Księży Biskupów do Giżycka
Godz. 16.00 - Nabożeństwo i Koncert Brunonowy w kościele Krzyża Świętego w Łomży budowanym jako wotum za tysiąc lat chrześcijaństwa na naszych ziemiach - przewodniczy Kard. Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski.
     Do udziału zaproszeni są Księża z Centralnych Instytucji Diecezji i Księża Dziekani. Po Nabożeństwie i koncercie posiłek dla Księży Biskupów w Domu Biskupim, dla Księży w Centrum Katolickim.

Niedziela - 12 lipca 2009 r. - uroczystość św. Brunona BM

W każdej parafii Diecezji obchodzony będzie Dzień Brunonowy. Wszystkie Msze św. powinny być celebrowane według formularza o św. Brunonie ze specjalną homilią dotyczącą świętego. W ramach wstępu do Mszy św. modlitwa przed obrazem św. Brunona (Materiały Duszpasterskie s.63 – 64).
     Prosimy, aby po głównej Mszy św. Księża Proboszczowie zorganizowali piknik rodzinny na wzór agapy z Liturgii Dekanalnej.
    W kościele św. Brunona BM w Łomży odbędą się główne uroczystości diecezjalne pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego z udziałem Księży Biskupów. Zaproszeni są Księża z Centralnych Instytucji Diecezji i Księża Dziekani oraz wierni z Dekanatów Łomżyńskich (parkingi przy budynku Wyższej Szkoły Agrobiznesu).

Uroczystości w Giżycku:

Sobota - 20 czerwca 2009 r. od godz. 16.00 - spotkanie młodzieży. Diecezja Łomżyńska wysyła swoją delegację.
Niedziela - 21 czerwca 2009 r. godz. 11.00 - uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Legata Papieskiego.

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny
Łomża, dnia 13 maja 2009 r.
N. 658/2009