O św. Brunonie i misjach podczas festynu rodzinnego w Ełku PDF Drukuj
Relacje i opisy
Program festynu
     W tym roku obchodzimy milenium śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, dlatego  na IV Ogólnopolskim Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca w Ełku dużo mówiono o misjach i krzewieniu wiary. Podkreślił to bp Jerzy Mazur w homilii do dzieci podczas Mszy św. na placu, mówiąc, że Maryja jest zarazem Matką Chrystusa i naszą. Tak jak w Kanie Galilejskiej, tak i teraz troszczy się o nas i również mówi do nas: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Tysiąc lat temu Maryja wstawiała się za misjonarzami, aby Jej Syn Jezus Chrystus posłał ich – a wśród nich św. Brunona z Kwerfurtu – do ludzi nie znających jeszcze naszego Boga.
     Na scenie zaprezentowały się szkolne koła Caritas, które przedstawiły programy artystyczne związane z misjami oraz z życiem św. Brunona. Przynależący do poszczególnych kół mieli chusty w kolorze przedstawianego kontynentu. Pięć szkolnych kół Caritas zaprezentowało posługę misjonarzy na wybranych kontynentach. Każde koło poprowadziło modlitwę na różańcu misyjnym. Obejrzano film Dzieci Afryki. Można było wysyłać smsy, w ten sposób wspierając misje i Caritas. Wszystkie dzieci otrzymały krzyże.
     Odbył się finał VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z Misji” pod hasłem Być misjonarzem - to troszczyć się o życie, zorganizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne. W kategorii szkół podstawowych (klasy 1-3) pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Jejkowicach, drugie miejsce - Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie, trzecie miejsce - Zespół Szkół w Głogowie Małopolskim Szkoła Podstawowa im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W kategorii klas 4-6 pierwsze miejsce Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie, drugie miejsce - Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie i  trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Gorajcu. Wśród gimnazjów pierwsze  miejsce: Zespół Szkół w Głogowie Małopolskim Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, drugie miejsce: Gimnazjum nr 2 im. Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie i trzecie miejsce: Publiczne Gimnazjum w Walimiu. Było też całe grono laureatów w kategoriach indywidualnych.

Ks. Jerzy Sikora