Figura św. Brunona w ełckiej katedrze PDF Drukuj
Relacje i opisy
Poświęcenie figury
Figura św. Brunona
     W niedzielę 15 czerwca bp Jerzy Mazur w ełckiej katedrze poświęcił figurę św. Brunona z Kwerfurtu.
     Wykonawcą figury z drewna lipowego jest Wojciech Szczecina z miejscowości Paszyn koło Nowego Sącza - artysta, który ukończył słynną szkołę Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie uczy się nie tylko rzemiosła, ale i kształtuje twórczość artystyczną.
     Św. Brunon jest ukazany w stroju liturgicznym, w postawie stojącej, w lekkim kontrapoście, z prawą nogą wysuniętą lekko do przodu. Ubrany w białą, długą albę zakończoną u dołu i przy rękawach szeroką koronką z podbiciem purpurowym. Na albę nałożona zielona dalmatyka, widoczna w partiach dolnych i przy rękawach oraz czerwony ornat ze złoconą kolumną i szerokim pasem u dołu. Dekorację stanowi wić roślinna. Na piersiach nałożony paliusz arcybiskupi. Jego twarz o regularnych, klasycznych rysach. Włosy ciemnobrązowe, mocno skręcone, do ramion, twarz okolona zarostem. Na głowie czerwona mitra ze złoconymi elementami wici roślinnej. W lewej odchylonej ręce trzyma pastorał, prawą podtrzymuje na piersi zieloną księgę oraz złoty krzyż trójlistny. U dołu, przy pastorale, liść palmy, który symbolizuje męczeństwo świętego.

Ks. Jerzy Sikora, S. Jolanta Groszczyk

Fot. S. Blanka Szymańska