Główne uroczystości milenium śmierci św. Brunona w Giżycku PDF Drukuj
Centralne Uroczystości

Bp Jerzy Mazur w  słowie powitalnym świętowanie jubileuszu 1000-lecia śmierci św. Brunona nazwał „wielkim przywilejem naszego pokolenia”. Dla nas, ludzi trzeciego tysiąclecia, św. Brunon jest przykładem gorliwej miłości Boga i wielkiej odwagi w głoszeniu Ewangelii. Jest on Bożym darem nie tylko dla Kościoła,  polskiego narodu, ale i dla nowej, jednoczącej się Europy.

Liczni uczestnicy Mszy św.
       Ponad 20 tysięcy ludzi zgromadziło się w niedziele 21 czerwca 2009 roku na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku na liturgii Mszy św., aby podziękować Bogu za dar św. Brunona, jego misję i skarb wiary przyniesiony na te ziemie naszym praojcom.
    Możemy mówić nie tylko o dziękczynnym i ewangelizacyjnym charakterze tej uroczystości, ale również o ekumenicznym. Przypomnijmy, że już tegoroczne spotkanie ekumeniczne w styczniu w Giżycku wpisywało się w obchody roku jubileuszowego tysiąclecia śmierci św. Brunona. Natomiast w modlitwie powszechnej - zanoszonej do Boga w czterech językach: polskim, niemieckim, litewskim i ukraińskim - były wezwania o jedność. Modlono się, aby wierni wszystkich religii i wyznań, poszukujący Bożej prawdy, zgłębiali ją w duchu wzajemnej życzliwości, przyjaźni, dialogu i pokoju. Do uczestników giżyckiej liturgii zwrócił się ze słowami pozdrowień Benedykt XVI podczas modlitwy „Anioł Pański”.
Prymas Polski oraz Nuncjusz Apostolski, Kardynał S. Dziwisz i Arcybiskup W. Ziemba
     Mszy św. przewodniczył legat papieski kard. Józef Glemp, Prymas Polski, który w homilii starał się odpowiedzieć na pytanie, czego dzisiaj nas - żyjących na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia - uczy św. Brunon żyjący również na przełomie tysiącleci, ale tysiąc lat temu. Prymas snuł analogie ewangelizacyjne Kościoła. Tak dawniej jak i teraz Kościół jest wierny nakazowi Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie...”. Kościół władcom tego świata przypomina o sprawiedliwości i ewangelicznej miłości bliźniego. Wzywa do wolności w prawdzie, promuje odnowę duchową. Św. Brunon i dzisiaj pobudza ducha przyjaźni i współpracy między narodami Europy.
     Prymas nawiązał też do słynnego listu św. Brunona do króla Henryka, który to dokument został sformułowany na kanwie odważnej refleksji ewangelicznej. W tym kontekście kard. Glemp wspomniał o powojennym liście biskupów polskich do niemieckich z prośbą o wzajemne przebaczenie.
Biskupi prawosławni
      Na uroczystościach obecni byli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Przybyli również biskupi z Niemiec, Litwy, Białorusi i Danii. Był abp Jakub z Kościoła prawosławnego oraz bp Janusz Jagucki i bp Rudolf Bażanowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przybyli wierni nie tylko z diecezji ełckiej, ale i z sąsiednich, a także z Niemiec (zwłaszcza z Kwerfurtu - rodzinnego miasta św. Brunona), Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji.
Pływający uczestnicy Eucharystii
      Uroczystości odbyły się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Ołtarz był usytuowany na tle jeziora Niegocin. Na wodzie znajdowały się kolorowe żaglówki i łodzie. Wierni z Mikołajek przypłynęli statkiem i na jego pokładzie mieli Mszę św. jednocząc się duchowo z wiernymi na wzgórzu. Między wzgórzem a jeziorem wiedzie linia kolejowa. Dzisiaj jak i wczoraj pociągi przejeżdżały wolniej i nie używały sygnału dźwiękowego, aby nie zakłócać uroczystości.
Dyrektor Radia św. Wojciech oraz Ojciec z TV TRWAM
      Uroczystość była transmitowana na żywo przez TVP 2, Telewizję Trwam i Radio Maryja.
     Sobotnie spotkanie ewangelizacyjne młodych trwało do późnych godzin nocnych. Część jego uczestników została na niedzielną Mszę. Wielu przeżyć dostarczył spektakl „Misja św. Brunona”, który zakończył się kilka minut po północy, przygotowany przez ełcki Teatr im. Józefa Węgrzyna w reżyserii Piotra
Biskupi i księża zasłuchani podczas homilii
Kowalewskiego. Jak powiedział reżyser, głównym przesłaniem spektaklu jest wołanie św. Brunona do współczesnego człowieka: oddaj swoje życie Chrystusowi, bądź świadkiem przez to, jak żyjesz. Przedstawienie miało urozmaiconą konwencję. Dominowały teatralne środki wyrazu. Był teatr cieni, pantomima, taniec, prezentacja multimedialna. Widowiskowości dodawały pokazy akrobatów i sztukmistrzów ognia. Mogliśmy również zobaczyć fragmenty filmowe z życia św. Brunona. Sceny historyczne przygotowywano na zamku w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim. Spektakl miał głęboki wymiar ewangelizacyjny. Pokazywał, jak słowo Chrystusa było głoszone nie tylko przez św. Brunona, ale i przez jego następców.
     Po spektaklu był jeszcze koncert Violi Brzezińskiej oraz kleryckiego zespołu „Effatha” z Ełku.

Ks. Jerzy Sikora