Giżycko: spotkanie ewangelizacyjne młodych (fragmenty spektaklu o św. Brunonie!) PDF Drukuj
Centralne Uroczystości
      „Jak On mnie posłał, tak i ja was posyłam” tak brzmi hasło spotkania ewangelizacyjnego młodych na wzgórzu św. Brunona. „Chcemy uczyć się od św. Brunona odwagi w głoszeniu Chrystusa. Trwajmy na dziękczynieniu i na posłaniu.” – mówił bp Jerzy Mazur, witając uczestników spotkania.
     „Pismo św. Królestwo Boże porównuje do małego ziarenka.” - przypominał ks. Przemysław Kawecki, który prowadził część ewangelizacyjną. Zachęcał młodzież do refleksji nad tym, co w ich życiu może być tym najmniejszym. Wskazał na codzienne wybory i słowo, jako te małe ziarenka, które budują Królestwo Boże lub mogą je niszczyć. – „Codziennie wybierasz ziarno dobro lub ziarno zła, siejesz lub depczesz…” – mówił ks. Kawecki. Spotkaniu ewangelizacyjnemu towarzyszył zespół rockowy OX. W jednej z piosenek wyśpiewali słowa: „przegrałeś, gdy nie wybierasz…”.
     Świadectwa  misyjne przeplatane pieśniami misyjnymi z Chin, Indonezji, Ameryki Łacińskiej, afrykańskiego Togo, były bardzo ciekawym przeżyciem. Młodzi bardzo szybko podchwytywali pieśni religijne w językach świata. Misjonarz z diecezji ełckiej ks. Radosław Kwarciński podzielił się swoim doświadczeniem z pracy w Abakanie na Syberii. O swojej pracy misyjnej w Brazylii opowiedziała s. Scholastyka Raczkiewicz. Paweł Sankowski i Małgosia Kwiecień mówili dlaczego Panem ich życia jest Chrystus.

Świadectwa misjonarzy
     Do dialogu z Bogiem zgromadzoną młodzież wprowadził o. Jan Góra. -„Ta cisza jest skarbem, ta cisza jest wartością, pokazujecie, że wiecie Kto jest pośród nas.”- mówił o. Jan Góra, gdy na scenę wzniesiono w lednickiej monstrancji Najświętszy Sakrament. Nieszpory zostały odśpiewane na wzór śpiewów gregoriańskich. Wzgórza św. Brunona rozbrzmiały śpiewem psalmów. O. Jan Góra wyraził wdzięczność, że mógł podzielić się Lednicą z młodzieżą diecezji ełckiej i przybyłą tutaj. – „Nikt nie może zapalać, jeśli sam nie płonie. Św. Brunon był człowiekiem, który sam płonął i innych zapalał.”- mówił o. Jan. Wyraził wdzięczność kapłanom, którzy tak licznie przybyli w tym roku na pola lednickie z posługą spowiedzi. - Lednica staje się konfesjonałem. - mówił o. Jan. Na Lednicy w tym roku, młodzież otrzymała brewiarze. Na wzgórzu św. Brunona o. Jan wręczył brewiarze biskupom. Mówił, że modlitwa psalmami jest antydepresyjna. Tak sam często powtarza młodym. Zachęcał kapłanów, aby uczyli młodych brewiarza, tego pięknego dialogu z Bogiem. – „To jest najpiękniejsze, co możemy dać młodemu człowiekowi”.- mówił o. Góra. Siewcy Lednicy wprowadzili młodzież w radosne dziękczynienie pieśnią.
      Legat Papieski, kard. Józef Glemp, prymas Polski w sobotnim przesłaniu do młodych powiedział: „Modlitwa młodych to jest ta siła, która wznosi się wysoko ku niebu. A każde spotkanie młodych ludzi niesie ze sobą posłanie… Młodzież idzie dzisiaj aż na krańce ziemi. Krańce ziemi są tam, gdzie kończy się serce człowieka. Z serca rozumnego, otwartego, kochającego, staje się sercem kamiennym.” Prymas zachęcał młodzież by stawiała sobie odważnie pytania: Co my dzisiaj chcemy robić? I szukała odpowiedzi. „Dzisiaj świat potrzebuje piękna, potrzebuje radości i tego wszystkiego, co jest dotknięte dobrem. My mamy zmieniać oblicze ziemi.” - mówił wysłannik papieża.
      Młodzież otrzymała przesłanie przemiany swego oblicza i drugiego człowieka. Otrzymała także krzyże św. Brunona. Obecni biskupi wręczyli uczestnikom krzyżyki, aby z przesłaniem miłości Chrystusa ukrzyżowanego powracali do swoich środowisk.
     Młodzież z zagranicy radosnym tańcem chwaliła Boga. A przybyły delegacje z Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy. Byli obecni goście z Kwerfurtu i Magdeburga. Młodzież z Litwy zauważyła, że chociaż przybyli niewielką grupą, to wspólnie tworzą jeden wielki Kościół młodych.
     Teatr im. J. Węgrzyna pod osłoną nocy przedstawił „Misję św. Brunona”. W realizacji sztuki wykorzystano wiele form przekazu teatralnego. Język symbolu, teatr cieni, pantomima, film, gra aktorów pozwoliły przeżyć na nowo misję tego świętego. Uczestnicy poznali i zachwycili się na nowo św. Brunonem.
     Koncert Violi Brzezińskiej podtrzymał ewangelizacyjny nastrój zgromadzenia. Młodzież głęboko przeżyła adorację przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży. Przed udaniem się na odpoczynek każdy mógł dotknąć „Krzyża Młodych”.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji ełckiej przygotowało krótką prezentację. Ks. Zbigniew Kucharski, Asystent Generalny KSM zapewnił, że stowarzyszenie działa w każdej diecezji Polski. KSM jest alternatywą dla współczesnego młodego człowieka. W diecezji ełckiej skupia młodzież już w ponad 50 parafiach. KSM angażuje młodych w życie parafii. Przez swoja formację i inicjatywy dają świadectwo jak można pięknie przeżywać młodość.
     Rok św. Brunona w diecezji ełckiej został ogłoszony w Niedzielę Misyjną 2008 r. Zakończy się 18 października br. Na główne obchody odpustowe w diecezji ełckiej zostały wybrane dni 20 i 21 czerwca 2009 r. Jak podkreśla bp. Mazur „jest to szczególny czas, w którym przyzywa będziemy miłosierdzia i łaskawości Bożej przez przyczynę św. Brunona.”
Monika Rogińska

Fragmenty spektaklu o św. Brunonie!

Filmy video ze spektaklu