Zakończenie obchodów milenium śmierci św. Brunona w Giżycku PDF Drukuj
Relacje i opisy
Zakończenie uroczystośći na Wzgórzu św. Brunona
     24 października w Giżycku pod patronatem bpa Jerzego Mazura odbyły się uroczystości kończące obchody Milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu pod hasłem Żniwa Brunonowej misji. Organizatorami były: Sanktuarium św. Brunona, Urząd Miejski w Giżycku, Giżyckie Centrum Kultury i parafie giżyckie.
     Najpierw w sanktuarium liturgii Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, który wygłosił również homilię. Powiedział, że nakaz Chrystusa: Idźcie na cały świat głosić Ewangelię jest testamentem, który wypełniali Apostołowie i św. Brunon, a który także my mamy realizować. Przykład św. Brunona mobilizuje nas do osobistego zaangażowania w dzieło ewangelizacji świata. Powinniśmy być nieustannie gotowi i zmobilizowani do ewangelizacji i dawania świadectwa. Św. Brunon jest dla nas wzorem. Żył on w czasach, kiedy chrześcijaństwo nie było podzielone. Teraz w dobie podziałów dążenie do jedności chrześcijan jest naszym zadaniem. „Bez wątpienia św. Brunon jest pomostem przyjaźni między narodem niemieckim i polskim” - stwierdził biskup.
Procesja na Wzgórze św. Brunona
      Bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, w swoim słowie przypomniał, że ewangelicy w 900. rocznicę śmierci św. Brunona wznieśli na wzgórzu krzyż. „Proszę już teraz przyjąć nasze serdeczne zaproszenie – zwrócił się do zebranych bp Janusz Jagucki - na ekumeniczne nabożeństwo, które odbędzie się 30 października 2010 roku w kościele ewangelickim w Giżycku. Pragniemy tym nabożeństwem uczcić jubileusz stulecia poświęcenia tego krzyża”. Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej wręczył specjalne zaproszenie bp. Jerzemu Mazurowi i ks, Zdzisławowi Mazurowi, który jest kustoszem Sanktuarium św. Brunona w Giżycku.

Bp J. Mazur i Bp J. Jagucki podczas Drogi Krzyżowej
    Po Mszy św. przez miasto przeszła procesja do Wzgórza św. Brunona, jednocześnie przy poszczególnych stacjach została odprawiona Droga Krzyżowa. Biskup poświęcając Wzgórze św. Brunona, skierował do Boga słowa modlitwy: „Na wzgórzu, na którym czcimy męczeńską śmierć Apostoła tych ziem, św. Brunona z Kwerfurtu, pozwól nam nieustannie doznawać wstawiennictwa tego, który jaśnieje jako świadek Chrystusa w życiu i śmierci oraz nasz Patron i Orędownik u Ciebie. Za przyczyną św. Brunona z Kwerfurtu udziel pomocy wszystkim, którzy na tym wzgórzu będą Cię wzywać i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw”.
     Bp Jerzy Mazur podziękował wszystkim, którzy przygotowywali uroczystości milenijne. Wyraził pragnienie, aby powstało bractwo św. Brunona. Powiedział również: „Przygotowujemy się, aby upamiętnić uroczystość milenium śmierci św. Brunona pomnikiem. Jeszcze trwają dyskusje, jak ten pomnik ma wyglądać. Najważniejsze, aby był pomnikiem godnym tych uroczystości”. Będzie odsłonięty 3 lipca przyszłego roku w pierwszą rocznicę uroczystości milenijnych. Biskup wyraził pragnienie, aby to miejsce przypominało nam o odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii.
Ks. Jerzy Sikora
Więcej zdjęć z tej uroczystości obejrzeć można w naszej galerii.