Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona


Informacje o życiu i działalności

Świętego Brunona Bonifacego z KwerfurtuŚwięty Brunon - Patron Europy PDF Drucken
Leben und Werk
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Jeden z wielkich przegranych
     Biskup Brunon z Kwerfurtu to jeden z wielkich przegranych historii europejskiego chrześcijaństwa. Choć był krewnym niemieckich cesarzy i podróżował po całym kontynencie, pamięć o nim przetrwała niemal wyłącznie w jego rodzinnej miejscowości w Niemczech. Mimo że przyczynił się do rozpowszechnienia idei braterstwa pomiędzy chrześcijańskimi władcami, to za patrona duchowej jedności Europy uznano św. Wojciecha. I choć to właśnie Brunon był oddanym przyjacielem Bolesława Chrobrego i z ziem polskiego władcy wyruszył na pogranicze pru-sko-litewskie, by zginąć tam głosząc słowo Boże, pamięć o jego czynach zaginęła w mrokach polskiego średniowiecza.
Weiterlesen...
 
Święty w rezerwie, czyli Brunon z Kwerfurtu PDF Drucken
Leben und Werk
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

     Św. Brunon z Kwerfurtu to święty z końca X i początków XI wieku, a więc czasów dla nas dość odległych. Wspomnienie o nim i jego dzieło przetrwało jednak całe wieki. W 2009 roku będziemy obchodzić 1000-lecie jego męczeńskiej śmierci. Jest on jednym z patronów naszej diecezji. Jego liturgiczne wspomnienie przypada na 12 lipca.

Zawsze w cieniu św. Wojciecha
     Urodził się w Kwerfurcie na terenie Niemiec. Dzisiejsi mieszkańcy tego miasta, aż trudno uwierzyć, o św. Brunonie wiedzą niewiele. To stamtąd przed tysiącem lat wyruszył on na „podbój" wschodniej Europy. Wyruszył nie na czołgu, ale na osiołku. Z krzyżem i ewangelią. I chociaż poniósł męczeńską śmierć, to ta śmierć była jego wielkim sukcesem i zwycięstwem. Szlak podróży misyjnych św. Brunona jest imponujący: Węgry, Ruś, Litwa, Prusy. Trud jego misyjnych wysiłków owocuje do dziś. Zasiane wówczas ewangeliczne ziarno na terenach wschodniej Europy wydaje plon stokrotny.
Weiterlesen...
 
Święty Brunon z Kwerfurtu PDF Drucken
Leben und Werk
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Ks. prof. dr. hab. Witold Jemielity
Żródło: http://www.kuria.lomza.pl/index.php?wiad=2026

     Imię Brun, Brunon, Brunus było w średniowieczu bardzo rozpowszechnione. Nasz święty wziął je po ojcu, natomiast w zakonie przyjął imię Bonifacy. Poza kilkoma kronikami św. Brunon-Bonifacy występuje z reguły pod jednym imieniem: albo jako Brunon, albo jako Bonifacy. Ta dwoistość imienin spowodowała zamieszanie wokół jednej i tej samej postaci. Przyczynili się do tego hagiografowie świętego. Jego krewny i kolega szkolny Thietmar oraz towarzysz prac misyjnych Wipert używali tylko imienia Brunon, podczas gdy urodzony na rok przed jego męczeństwem Piotr Damiani znał jedynie przybrane imię Bonifacy. Następni pisarze powtarzali za nimi i zatracili tożsamość osoby. W 1583 r. wyszło nowe, poprawione wydanie Martyrologium. Przygotował je dla papieża Grzegorza XIII słynny uczony Baroniusz.
Weiterlesen...
 
Zapomniany męczennik - Święty Brunon Bonifacy, 974-1009 PDF Drucken
Leben und Werk
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

     Postać św. Brunona z Kwerfurtu, wielkiego misjonarza czasów ottońskich, który  poniósł męczeńską śmierć w roku 1009 podczas swej misji chrystianizacyjnej w Prusach zasługuje bez wątpienia na szerszą popularyzację wśród polskich czytelników.  O ile bowiem znany jest powszechnie żywot, męczeństwo i cuda św. Wojciecha, patrona Polski i pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską na naszych ziemiach, o tyle postać św. Brunona i jego dzieło misyjne, jakiego dokonał we wczesnopiastowskiej Polsce, poza wąskim tylko kręgiem  polskich historyków wczesnego średniowiecza i kilkoma miejscami jego kultu, są praktycznie w ogóle nie znane. Zbliżająca się milenijna rocznica jego męczeństwa przypadająca w 2009 roku, staje się doskonałą okazją do przypomnienia tego wyjątkowego misjonarza i intelektualisty. Jest to jednocześnie zapowiedź wielu religijnych i naukowych uroczystości, które przybliżą bez wątpienia jego postać i chrystianizacyjne dzieło.
Weiterlesen...
 
Święty Brunon z Kwerfurtu (historia życia opisana lekkim językiem) PDF Drucken
Leben und Werk
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Tytułem wstępu, czyli nie mylmy świętych
    Pewien spadochroniarz, który znalazł się kiedyś w sytuacji nie na żarty rozpaczliwej, bo po awarii spadochronu głównego, nie otworzył mu się podczas skoku i drugi, zapasowy spadochron, widząc siebie, pędzącego jak kamień w kierunku twardej ziemi, zawołał wielkim głosem:
- Ratuj mnie, święty Antoni! Ratuj!
Natychmiast uchwyciła go jakaś niewidzialna ręka, a gromowy głos zabrzmiał miedzy chmurami.
- Święty Antoni, ale który?
Przez głowę spadochroniarza przeleciał w sekundę cały tabun splątanych myśli.
- Jezus Maria! Który to święty Antoni? Jaki to święty Antoni?
Weiterlesen...
 
<< Start < Zurück 1 2 Weiter > Ende >>

Seite 1 von 2
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack