Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Relacje i opisy z wydarzeń związanych z obchodami

1000-lecia męczeńskiej śmierci Świętego BrunonaMiędzynarodowy Kongres Naukowy na tysiąclecie śmierci męczeńskiej św. Brunona z Kwerfurtu PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Zaproszenie na kongres
      W związku z przypadającym w tym roku tysiącleciem męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu oprócz uroczystości o charakterze religijnym i kulturalnym niezwykle ważnym wydarzeniem, które na dziesiątki lat upamiętni jubileusz milenijny Jego męczeńskiej śmierci, będzie Kongres Naukowy organizowany przez Wydział Humanistyczny UWM pod patronatem: J. E. Abpa Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego, J. E. Bpa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Janusza Jaguckiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego  Jacka Protasa i J. M. Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  prof. dr. hab. Józefa Górniewicza.
Więcej…
 
Kantata pt. „Msza Święty Brunon” w Giżycku PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Wykonawcy kantaty
      16 marca wieczorem w Sanktuarium św. Brunona w Giżycku wysłuchaliśmy kantaty pt. „Msza Święty Brunon”, która została specjalnie skomponowana przez Karola Drynkowskiego na zamówienie miasta Giżycka dla upamiętnienia 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona, patrona diecezji ełckiej, i dla spopularyzowania postaci świętego. Karol Drynkowski jest kompozytorem, pianistą i organistą, związanym z Akademią Muzyczną w Poznaniu.
     Wykonawcami kantaty byli: wspomniany Karol Drynkowski - organy, Krzysztof Starosta - skrzypce i Grażyna Zielińska - solistka (sopran). Grażyna Zielińska pochodzi z Zakopanego, mieszka w Austrii, jej repertuar obejmuje wiele partii operowych, ale - jak sama twierdzi - najchętniej wykonuje muzykę sakralną.
Więcej…
 
1000-lecie śmierci patrona Giżycka PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez dk. Przemysław Przekop   
     W roku 2009 przypada 1000-lecie śmierci św. Brunona - patrona Giżycka, który zaangażował się w ideę misji Bolesława Chrobrego i niestrudzenie prowadził działalność ewangelizacyjną również na naszych ziemiach, będąc wiernym poleceniu Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.
     Św. Brunon jest ekumenicznym symbolem jedności chrześcijańskiej dla czterech wyznaniowych wspólnot giżyckich: katolików, ewangelików, grekokatolików i wyznawców prawosławia. Postać ta ciągle stanowi żywy pomost między narodami, historia jego życia i działalności ewangelizacyjnej łączy bowiem dwa miasta - Giżycko, w którym misjonarz wraz z 18 towarzyszami zginął oraz Kwerfurt w Niemczech, gdzie się urodził.
Więcej…
 
Jubileusz 1000-lecia śmierci świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Kościół pw. Odkupiciela w Kwerfurcie. Msza św. milenijna.
     W dniach 7 i 8 marca 2009 r. odbyły się w Kwerfurcie (w Niemczech) uroczystości związane z 1000 leciem śmierci świętego Brunona Bonifacego – misjonarza, biskupa oraz męczennika. Uroczystości jubileuszowe miały charakter ekumeniczny, bowiem zgromadziły dwie wspólnoty kościelne – katolików oraz ewangelików.
     Kościół katolicki reprezentowali: biskup diecezji Magdeburg - Gerhard Feige oraz z Polski - biskup Stanisław Stefanek TChr z Łomży i biskup Jerzy Mazur SVD z Ełku, a także księża: Dariusz Kruczyński, Zdzisław Mazur, Sławomir Śledziewski, Józef Węcławik SVD oraz ks. Marcin Kotas z Kościoła ewangelickiego z Warszawy. W uroczystościach wzięli udział także biskupi ewangeliccy: Axel Noack (z Niemiec), Janusz Jagucki (z Warszawy) oraz liczni duchowni niemieccy: katolicy i ewangeliccy.
Więcej…
 
Rok Świętego Brunona z Kwerfurtu w Szkole Podstawowej w Tajnie Starym PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   

     Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym włączyli się w obchody Roku Świętego Brunona. W bieżącym roku szkolnym tematy związane z postacią świętego Brunona zostały uwzględnione w planach nauczania religii, historii oraz zajęć kółka języka polskiego i kółka literackiego. Uczniowie klas IV-VI życie i działalność hrabiego z Kwerfurtu poznawali na lekcjach religii i historii. Postać świętego Brunona znalazła się w jasełkach, które były pokazane na szkolnej Wigilii, w kościele parafialnym w Prusce oraz w Bargłowie podczas gminnego konkursu.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 4
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack