Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Oficjalne strony miast związanych ze Świętym Brunonem
 
 


KwerfurtŁomżaGiżyckoBartoszyce


"Zapomniany święty - Brunon z Kwerfurtu" - audycja Doroty Sokołowskiej PDF Drucken
Städte Bruno
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

      Był jak święty Wojciech, szedł z misją ewangelizacyjną i poniósł męczeńską śmierć. Zostawił po sobie wspaniałe dokumenty chrystianizacji Prus, ale przez wiele setek lat pozostawał zapomniany. 9 marca mija 1000 lat od męczeńskiej śmierci biskupa Brunona z Kwerfurtu, przyjaciela Ottona III i króla Bolesława Chrobrego. Do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany i gdzie są jego szczątki. Legendy - przekazywane z pokolenia na pokolenie - także w okolicach Starej Łomży głoszą, że święty Brunon z misjami ewangelickimi dotarł w piękne okolice narwiańskie, gdzie na wzgórzu dziś nazywanym św. Wawrzyńca w Starej Łomży miał zbudować pierwszy w tej części Mazowsza kościół właśnie pod wezwaniem św. Wawrzyńca.
     Ta sama legenda głosi, że ciało św. Brunona i jego osiemnastu współtowarzyszy, wykupione przez Chrobrego, spoczęło pod murami kościoła. Czy był to kościół w Starej Łomży właśnie? Czy jakieś inne miejsce pod Łomżą? I czy odnalezione obręcze na Wzgórzu Św. Wawrzyńca to ruiny rotundy, najstarszego kościoła na Mazowszu? Czy Łomża - idąc dalej w przypuszczeniach - mogła być siedzibą arcybiskupstwa misyjnego?
Weiterlesen...
 
W Bartoszycach - mieście nad Łyną PDF Drucken
Städte Bruno
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Sanktuarium św. Brunona
      Bartoszyce to blisko 30-tysięczne miasto powiatowe nad rzeką Łyną, na północnym wschodzie Polski, na terenie dawnych Prus Wschodnich, obecnie na Mazurach. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1332 roku. Św. Bruno z Kwerfurtu jest patronem parafii w Bartoszycach od początku jej istnienia, czyli od 1893 roku.
     Przez kilka wieków po reformacji katolicy stanowili w tym rejonie mniejszość. Ta niewielka społeczność przez długi czas nie miała w Bartoszycach własnej świątyni. Pierwszą w mieście Mszę św. od czasów reformacji odprawił w 1872 roku dojeżdżający z Kętrzyna ks. Walenty Lehmann.
     Sposobność wybudowania kościoła zdarzyła się dopiero w latach 80. XIX wieku. Starania kurii biskupiej we Fromborku doprowadziły do powstania w drugiej połowie XIX wieku kilku parafii w Prusach Wschodnich - poza katolicką Warmią.
Weiterlesen...
 
Pamięć o Brunonie w Giżycku PDF Drucken
Städte Bruno
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Krzyż św. Brunona
     Początek Giżycka jest związany z zakonem krzyżackim. W 1340 roku Krzyżacy wybudowali tu zamek (od początku XIV wieku siedziba zakonnego urzędnika zwanego prokuratorem), obok którego powstała osada zwana Nową Wsią. Prawa miejskie Giżycko otrzymało w 1573 roku od księcia Prus Albrechta Fryderyka, w 1612 roku potwierdził je elektor brandenburski Jan Zygmunt. W XVII i XVIII wieku miasto kilkakrotnie padło ofiarą pożarów i epidemii oraz najazdów. W 1844 roku rozpoczęto w jego pobliżu budowę twierdzy Boyen. Z Giżyckiem jest związany m.in. Fryderyk Dewischeit (1805-1884), autor Pieśni mazurskiej, w której opisał piękno przyrody i pracę rybaków, Gustaw Gizewiusz (1810-1848), zasłużony pastor z Ostródy i działacz ruchu mazurskiego. To od nazwiska tego ostatniego utworzono w 1946 roku nazwę miasta - Giżycko. W Giżycku przyszedł na świat i wychowywał się znany historyk Wojciech Kętrzyński(1838-1918). W XIX wieku miasto to było już znaczącym ośrodkiem wydawniczym. W latach1849-1850 wychodził tu w języku polskim i niemieckim „Tygodnik Leczky. Lótssener Wochenblatt", a Marcin Giersz wydawał „Kalendarz Królewsko-Pruski Ewangelicki" i „Gazetę Lecką".
Weiterlesen...
 
Kult Świętego Brunona z Kwerfurtu w Łomży i okolicy PDF Drucken
Städte Bruno
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Ks. prof. dr hab. Witold Jemielity
Żródło: http://www.kuria.lomza.pl/index.php?wiad=2026

Katedra w Łomży
     Pierwszymi misjonarzami w Polsce byli benedyktyni. Ich klasztory: w Trzemesznie, w Tumie pod Łęczycą, w Wiślicy, we Wrocławiu, w Legnicy powstawały na przełomie X i XI wieku. Nieliczni duchowni pracowali w istniejących wówczas pięciu diecezjach: Gnieźnie, Kołobrzegu, Krakowie, Poznaniu i Wrocławie. Rozwój chrześcijaństwa uległ zahamowaniu po śmierci Bolesława Chrobrego, kiedy młode państwo polskie przeżywało kryzys polityczny. Dopiero Kazimierz, syn króla Mieszka II, podjął się odnowy państwa i Kościoła, za co otrzymał w historii przydomek Odnowiciela. Mazowsze należało początkowo do diecezji poznańskiej. W 1095 r. została utworzona kolejna diecezja, w Płocku. Obejmowała ona obszar Mazowsza, w tym przyszłą parafię w Łomży. Ale parafia w Łomży powstała dopiero w końcu XIV wieku.
Weiterlesen...
 
Śladami świętego Brunona z Kwerfurtu PDF Drucken
Städte Bruno
Geschrieben von: Ks. Mirosław Baranowski   
There are no translations available.

Panorama Kwerfurtu
      Kwerfurt - to miasto na terenie Niemiec, miasto rodzinne św. Brunona, apostoła i biskupa misyjnego Prus. Miasto, w którym aktualnie mieszka ok. 10 tys. mieszkańców, miasto zabytków, poetów i legend, oddalone od Giżycka około 1000 kilometrów.
      To tu znajduje się jeden z największych i najstarszych zamków nie tylko w Niemczech, ale i w Europie. Początki tego zamku sięgają IX wieku. To tu, jak wspominają  przewodnicy, w jednym z lochów ukazuje się tym, którzy chcą ją widzieć, „biała dama”, zwłaszcza przy którymś z kolei kuflu piwa. To tu po dziedzińcach zamkowych najczęściej w pobliżu kaplicy, gdzie pod koniec X wieku został ochrzczony święty Brunon, można odczuć świętych obcowanie i duchową obecność  świętego Brunona, który z brewiarzem w ręku modli się za tych, którzy już modlić się nie potrafią.
Weiterlesen...
 
<< Start < Zurück 1 2 Weiter > Ende >>

Seite 1 von 2
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack