Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Relacje i opisy z wydarzeń związanych z obchodami

1000-lecia męczeńskiej śmierci Świętego BrunonaFigura św. Brunona w ełckiej katedrze PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Poświęcenie figury
Figura św. Brunona
     W niedzielę 15 czerwca bp Jerzy Mazur w ełckiej katedrze poświęcił figurę św. Brunona z Kwerfurtu.
     Wykonawcą figury z drewna lipowego jest Wojciech Szczecina z miejscowości Paszyn koło Nowego Sącza - artysta, który ukończył słynną szkołę Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie uczy się nie tylko rzemiosła, ale i kształtuje twórczość artystyczną.
     Św. Brunon jest ukazany w stroju liturgicznym, w postawie stojącej, w lekkim kontrapoście, z prawą nogą wysuniętą lekko do przodu. Ubrany w białą, długą albę zakończoną u dołu i przy rękawach szeroką koronką z podbiciem purpurowym. Na albę nałożona zielona dalmatyka, widoczna w partiach dolnych i przy rękawach oraz czerwony ornat ze złoconą kolumną i szerokim pasem u dołu.
Więcej…
 
Konferencja prasowa o Świętym Brunonie PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Ks. Bp Jerzy Mazur, Ks. Dr Jerzy Sikora i Ks. Dr Jacek Uchan podczas konferencji
      „Budowniczy jedności Europy, której podstawą są wartości chrześcijańskie, twórca jednego z filarów XI-wiecznego Kościoła w Polsce, świadek czasów, gdy Kościół chrześcijański nie był jeszcze podzielony.”
     Tak o św. Brunonie z Kwerfurtu, misjonarzu i męczenniku mówili uczestnicy konferencji prasowej poprzedzającej obchody 1000. rocznicy jego śmierci.
     Spotkanie odbyło się 10 czerwca w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Św. Brunon zginął podczas misji do Prus, w którą wyruszył na prośbę Bolesława Chrobrego, w 1009 roku. Z okazji milenium śmierci świętego, obchodzimy właśnie Rok św. Brunona. Ogólnopolskie obchody będą miały miejsce w Giżycku - gdzie tradycja sytuuje miejsce męczeństwa Brunona - 21 czerwca.
Więcej…
 
O św. Brunonie i misjach podczas festynu rodzinnego w Ełku PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Program festynu
     W tym roku obchodzimy milenium śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, dlatego  na IV Ogólnopolskim Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca w Ełku dużo mówiono o misjach i krzewieniu wiary. Podkreślił to bp Jerzy Mazur w homilii do dzieci podczas Mszy św. na placu, mówiąc, że Maryja jest zarazem Matką Chrystusa i naszą. Tak jak w Kanie Galilejskiej, tak i teraz troszczy się o nas i również mówi do nas: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Tysiąc lat temu Maryja wstawiała się za misjonarzami, aby Jej Syn Jezus Chrystus posłał ich – a wśród nich św. Brunona z Kwerfurtu – do ludzi nie znających jeszcze naszego Boga.
Więcej…
 
Spotkanie samorządowców diecezji ełckiej w Giżycku PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Przy krzyżu św. Brunona
      "Samorządowcy w służbie życiu" - to temat konferencji z udziałem pracowników samorządu Giżycka i diecezji ełckiej, które odbyło się 26 maja w 397. rocznicę uzyskania praw miejskich przez to miasto. Podsumowaniem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura w Sanktuarium św. Brunona oraz modlitwa na Wzgórzu św. Brunona.
     W homilii bp Mazur przypomniał samorządowcom, że na ich barkach spoczywają poważne zadania powierzone im przez społeczność regionu. Rządzący powinni okazywać szacunek wobec ludzkich wspólnot, swoją władzę traktować jak służbę i uświadamiać, jak wielka przed Bogiem i społeczeństwem ciąży na nich odpowiedzialność - argumentował biskup.
Więcej…
 
III Spotkanie Samorządowców Diecezji Ełckiej PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   

    W dniu 26 maja, w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ul. Konarskiego 8, w 397. rocznicę uzyskania praw miejskich przez Giżycko, odbędzie się Spotkanie Samorządowców Diecezji Ełckiej i konferencja tematyczna „Samorządowcy w służbie życiu”.

PROGRAM SPOTKANIA

  9.00 - 9.10 Otwarcie konferencji „Samorządowcy w służbie życiu”. Występ zespołu „Betania”
  9.10 - 9.20 Wystąpienie Pani Jolanty Piotrowskiej Burmistrz Miasta Giżycka
  9.20 - 9.30 Słowo Ks. Biskupa Jerzego Mazura

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 4
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack