Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona


Informacje o Sanktuarium

Świętego Brunona w GiżyckuZ wizytą w parafii Świętego Brunona w Giżycku PDF Drukuj
Sanktuarium św. Brunona
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Wnętrze kościoła św. Brunona
      Prawa miejskie Giżycko uzyskało w roku 1573 od księcia Albrechta Fryderyka, co w roku 1612 potwierdził elektor Jan Zygmunt. Kościół parafialny był w Giżycku już w drugiej połowie XV wieku. Jednak w czasie reformacji zapanował tu luteranizm. Dopiero w roku 1905 katolicy giżyccy zakupili parcelę, w latach 1907-1909 wybudowali kaplicę, poświęconą 17 listopada 1910 roku ku czci św. Brunona. Przedtem, już 20 czerwca 1910 r., Giżycko otrzymało własnego duszpasterza.
     Po I wojnie światowej wybudowano obecny kościół św. Brunona, konsekrowany 26 czerwca 1938 roku przez biskupa Maksymiliana Kallera. Parafię reaktywowano 18 września 1926 roku. Biskup ełcki Wojciech Ziemba 31 stycznia 1994 roku ustanowił kościół sanktuarium św. Brunona. Obecnie proboszczem jest ks. prał. dr Zdzisław MAZUR, a wikariuszami: ks. mgr Krzysztof Kondratowicz i ks. mgr Sławomir Kudrawiec.
Więcej…
 
Historia i opis Sanktuarium w Giżycku PDF Drukuj
Sanktuarium św. Brunona
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Wejście do kościoła
       Na terenie nowo powstałej diecezji ełckiej jedno z sanktuariów diecezjalnych znajduje się w Giżycku. Jest to Sanktuarium św. Brunona. Kronika tej parafii informuje, że w roku 1838 było tu 18 katolików, którzy uczęszczali do kościoła w Ełku, gdzie znajdowała się stacja misyjna, dotowana przez Towarzystwo św. Wojciecha i św. Bonifacego. W drugiej połowie XIX w. giżyckim katolikom odprawiano na miejscu mszę świętą 5 razy w roku. Opiekę duszpasterską nad wiernymi sprawował kapelan wojskowy. W 1905 roku wierni kupili działkę, którą ku czci św. Brunona 17 listopada 1910 roku poświęcił dziekan reszelski ks. Paweł Romahn. W okresie międzywojennym liczba mieszkańców, a w tym katolików ustawicznie wzrastała. 18 września 1926 roku erygowano w Giżycku katolicką parafię św. Brunona. Proboszcz tej parafii ks. Seweryn Quint podjął starania o budowę kościoła, gdyż kaplica była za mała.
Więcej…
 


 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack