Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona


Opisy i hipotezy

dotyczące męczeńskiej śmierci Świętego BrunonaWibert o śmierci świętego Brunona PDF Drukuj
Śmierć męczeńska
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
     W jednym z rękopisów monachijskich, pochodzącym z klasztoru w Tegernsee, napisanym pod koniec XI wieku zachowała się relacja o śmierci Brunona, której autor Wibert podaje się za jednego z pozostałych przy życiu towarzyszy misjonarza.
 
HISTORIA O GŁOSZENIU  EWANGELII  PRZEZ  BISKUPA BRUNONA
WRAZ ZE SWOIMI KAPELANAMI W PRUSACH I ICH MĘCZEŃSTWIE
(Tekst polski - przekład Andrzej Obrębski)
     Niech będzie wiadome całemu ludowi umiłowanemu przez Boga, że ja, Wibert, sługa sług bożych, dla odpuszczenia moich grzechów i z rozkazu biskupa Brunona, najczcigodniejszego pana mego i męczennika Chrystusowego, wzgardziwszy wszystkimi dobrami ruchomymi i nieruchomymi podążyłem za nim do kraju pogańskiego, który zwany jest Prusami.
     Ów zaś Bruno, kapłan i męczennik Chrystusowy zrzekłszy się biskupstwa, by nawracać na najświętszą wiarę chrześcijańską pogan, przemierzał Prusy z grupą sobie powierzoną, ze swymi kapelanami. Takie mieli imiona: przede wszystkim Bruno, pan mój biskup i męczennik Chrystusowy najczcigodniejszy. Imiona kapelanów, którzy dostąpili z nim męczeństwa brzmią następująco: Tiemicus, Aicus, Hezichus, Apichus i na końcu ja, Wibert. Cóż nadto? Kiedy wkroczyliśmy do ojczyzny, natychmiast zostaliśmy zaprowadzeni przed króla.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 2
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack