Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Serwis informacyjny o Obchodach Millenium śmierci św. Brunona

Wyszukaj

Krzyż św. Brunona

krzy_w_brunona_20090316_1078535048.jpg

Kto nas odwiedza?

Naszą witrynę przegląda teraz 302 gości 
Figura św. Brunona w ełckiej katedrze PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Poświęcenie figury
Figura św. Brunona
     W niedzielę 15 czerwca bp Jerzy Mazur w ełckiej katedrze poświęcił figurę św. Brunona z Kwerfurtu.
     Wykonawcą figury z drewna lipowego jest Wojciech Szczecina z miejscowości Paszyn koło Nowego Sącza - artysta, który ukończył słynną szkołę Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie uczy się nie tylko rzemiosła, ale i kształtuje twórczość artystyczną.
     Św. Brunon jest ukazany w stroju liturgicznym, w postawie stojącej, w lekkim kontrapoście, z prawą nogą wysuniętą lekko do przodu. Ubrany w białą, długą albę zakończoną u dołu i przy rękawach szeroką koronką z podbiciem purpurowym. Na albę nałożona zielona dalmatyka, widoczna w partiach dolnych i przy rękawach oraz czerwony ornat ze złoconą kolumną i szerokim pasem u dołu.
Więcej…
 
Św. Brunon: Patron przyjaźni polsko-niemieckiej PDF Drukuj
Nowości
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   

     Świadectwo wiary, jakie złożył św. Brunon z Kwerfurtu, ma znaczenie również dla chrześcijan naszych czasów – pisze Papież do kard. Józefa Glempa. Prymasa Polski Benedykt XVI mianował swoim specjalnym wysłannikiem na ogólnopolskie uroczystości tysiąclecia śmierci tego męczennika, które odbędą się za tydzień (19-21 czerwca) w Łomży i Giżycku.
     W liście nominacyjnym zwraca on uwagę, że purpurat ten był kiedyś, jako ordynariusz warmiński, biskupem terenów objętych działalnością św. Brunona.
     Ojciec Święty przypomina, że Brunon był kapelanem cesarza Ottona III. Później wstąpił w Rzymie do Benedyktynów, przyjmując imię Bonifacy. Przebywał też przez pewien czas na pustelni koło Rawenny u św. Romualda, założyciela kamedułów.

Więcej…
 
Konferencja prasowa o Świętym Brunonie PDF Drukuj
Relacje i opisy
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   
Ks. Bp Jerzy Mazur, Ks. Dr Jerzy Sikora i Ks. Dr Jacek Uchan podczas konferencji
      „Budowniczy jedności Europy, której podstawą są wartości chrześcijańskie, twórca jednego z filarów XI-wiecznego Kościoła w Polsce, świadek czasów, gdy Kościół chrześcijański nie był jeszcze podzielony.”
     Tak o św. Brunonie z Kwerfurtu, misjonarzu i męczenniku mówili uczestnicy konferencji prasowej poprzedzającej obchody 1000. rocznicy jego śmierci.
     Spotkanie odbyło się 10 czerwca w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Św. Brunon zginął podczas misji do Prus, w którą wyruszył na prośbę Bolesława Chrobrego, w 1009 roku. Z okazji milenium śmierci świętego, obchodzimy właśnie Rok św. Brunona. Ogólnopolskie obchody będą miały miejsce w Giżycku - gdzie tradycja sytuuje miejsce męczeństwa Brunona - 21 czerwca.
Więcej…
 
O. Jan Góra zaprosił do Giżycka PDF Drukuj
Nowości
Wpisany przez dk. Przemysław Przekop   
Ojciec Jan Góra
      Podczas tegorocznego XIII Spotkania Młodzieży, które miało miejsce na Polach Lednickich w dniu 6 czerwca, o. Jan Góra skierował, do zgromadzonej rzeszy 80 tysięcy modych ludzi z Polski i zagranicy, słowa zaproszenia na uroczystości Milenium Męczeńskiej Śmierci Św. Brunona, które odbędą się w Giżycku. O. Jan Góra zachęcił jednocześnie do zapoznania się z tą wielką postacią, która przyniosła naszym przodkom wiarę.
     Do udziału w uroczystościach zachęcali również harcerze z Ełku i Prostek rozdając młodym folderki z zaproszeniem na te uroczystości.  
 
List pasterski Biskupa Ełckiego z okazji 1000-lecia śmierci św. Brunona z Kwerfurtu PDF Drukuj
Dokumenty
Wpisany przez Ks. Mirosław Baranowski   

1. Wprowadzenie
     Przygotowujemy się do obchodów jubileuszowych związanych z 1000-leciem śmierci św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu. Uroczystości milenijne są wspaniałą okazją, by lepiej poznać św. Brunona, wielkiego Misjonarza, Biskupa i Męczennika. Możemy uświadomić sobie jego wkład w głoszenie Ewangelii  i tworzenie zrębów Kościoła na naszych ziemiach. W czasie tych uroczystości pragniemy wyrazić Bogu Trójjedynemu wdzięczność za misję św. Brunona wśród naszych praojców. Te uroczystości są także okazją do przypomnienia sobie obowiązku misyjnego, że cały Kościół jest misyjny i że dzieło ewangelizacji jest podstawowym obowiązkiem Ludu Bożego (DM 35), a każdy uczeń Chrystusowy ma obowiązek szerzenia wiary (KK 17).

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 10
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack